Najwybitniejsze filmy o gangsterach

Najwybitniejsze filmy o gangsterach

Filmy gangsterskie zadomowiły się na dobre w kulturze i ich historia pełna jest tytułów, które przykuwały fanów X Muzy do foteli kinowych. Uwielbiamy wszak kino dynamiczne, okraszone sporą dawką emocji, a jeżeli do tego są to filmy nawiązujące do prawdziwych i mrożących krew w żyłach historii o gangsterach - cóż, podajcie popcorn!

W okresie Wielkiego Kryzysu (przełom lat 20 i 30-tych) obsadzenie gangsterów w roli bohaterów stworzyło nowy gatunek filmowy, który symbolizował upadek amerykańskiego społeczeństwa, a także strach, że tradycyjne wartości nie przetrwają kryzysu gospodarczego. Był to też nowy rodzaj sztuki filmowej odbiegający od nieco mdłych moralitetów gatunku kryminalnego epoki niemej. Pierwszym filmem z tego nowego gatunku, który wytyczył drogę przyszłym pokoleniom reżyserów, był "Mały Ceza" (1930), który przedstawiał awans małomiasteczkowego gangstera na wyższe szczeble przestępczości zorganizowanej. Film odniósł tak olbrzymi sukces, że w następnym roku Hollywood nakręciło ponad 50 filmów gangsterskich! Niektóre z nich jak choćby "Scarface" (równie świetny remake z 1983 z pamiętną rolą Ala Pacino) nawiązywały wprost do życia sławnych gangsterów - tutaj Ala Capone.

Prawdziwy przełom nadszedł wraz z rokiem 1972 i prawdziwą epopeją gangsterską, którą zrealizował Francis Ford Coppola. Mowa oczywiście o słynnym "Ojcu Chrzestnym", który wywoływał już zamieszanie na etapie samej produkcji. Zainteresowała się nim bowiem włoska mafia, ale reżyser postawił w końcu na swoim. Trzy Oskary dla tego obrazu zrobiły swoje i za ciosem poszli kolejni twórcy i powstawały naprawdę najwybitniejsze filmy o gangsterach. "Dawno temu w Ameryce" (1984) Sergio Leone pokazywał świat widziany oczami byłego gangstera, który próbuje rozliczyć się ze swoją przeszłością, "Chłopcy z ferajny" (1990) Martina Scorsese pokazali raz jeszcze drogę awansu w gangsterskiej branży, a kultowy "Pulp Fiction" Quentina Tarantino ukazywał całą sprawę w nieco pastiszowym świetle. Filmy gangsterskie pojawiły się także w polskiej kinematografii. Starczy tu wymienić "Magnezję" z 2020 roku czy nowy, komediowy nieco obraz "Krime Story. Love story", nawiązujący do prawdziwych wydarzeń. Odwiedź Ekino, jeśli poszukujesz najlepiej opisanych filmów online.